Νιγηρία – Ισλανδία 22/6/2018

Τέτοιο κουβά και με τέτοιο τρόπο δεν έχουμε ξαναζήσει στο Stoixima.com. Πάλι το υπερφαβορί Γαλλία με το ζόρι κατάφερε να νικήσει το Περού με μόλις 1-0 απο το 34ο λεπτό. Μόνο η Ρωσία και το Βέλγιο έχουν καθαρίσει τα ματς μέχρι στιγμής. Για να δούμε!

Σήμερα θα ασχοληθούμε και πάλι με το μεσαίο ματς της ημέρας όπου η Νιγηρία αντιμετωπίζει την Ισλανδία στο Βόλγκογκραντ Αρένα (έτσι για να μαθαίνουμε και κανένα γήπεδο). Η Νιγηρία ομαδάρα δεν είναι αλλα δεν είναι και το πεταματού. Έκλεισε πολύ καλά τους Κροάτες στον προηγούμενο αγώνα, δεν απείλησε ιδιαίτερα αλλά, αν εξαιρέσουμε το αυτογκόλ και το πέναλτι, είχε τη δυνατότητα να πάρει τουλάχιστον μια ισοπαλία. Σήμερα τα παίζει όλα για όλα αφού θέλει μόνο νίκη για να διατηρήσει κάποιες ελπίδες για πρόκριση.

Η Ισλανδία έχει δείξει και απο το προηγούμενο Euro πόσο μαχητική είναι. Μπήκε με δύναμη κόντρα στην Αργεντινή, την κοίταξε ίσια στα μάτια και δε φοβήθηκε ούτε Μέσι, ούτε φαβορί, ούτε «βαριές» φανέλες. Δεν έχασε την ψυχραιμία και το πάθος της, ούτε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, και δικαιώθηκε αφού κατάφερε να απαντήσει μερικά λεπτά αργότερα. Σήμερα βολεύεται ό,τι και αν προκύψει αλλά δε νομίζουμε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη αφού θεωρητικά είναι ο πιο εύκολος αγώνας από τους 3 και θα τον εκμεταλλευτεί για να κερδίσει βαθμούς.

Η Νιγηρία σήμερα θα πρέπει να παίξει επίθεση, η Ισλανδία το ίδιο για να μείνει ψηλότερα στη μάχη της πρόκρισης οπότε θα προτείνουμε το