Έλφσμποργκ – Χάμαρμπι 16/7/2018

Το μουντιάλ τελείωσε και μας άφησε μια πικρή γεύση καθώς υπήρξαν πάρα πολλές μεγάλες εκπλήξεις και αποκλεισμοί των φαβορι με αποτέλεσμα η απόδοσή μας να είναι μειωμένη. Στη μετά μουντιάλ εποχή τώρα, την Παρασκευή πιάσαμε τον άσσο αλλα η Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ κέρδισε μόλις με ένα γκολ (1-0). Δεν πειράζει, εμείς συνεχίζουμε δυναμικά με νέα προγνωστικά. Πάμε με Πρωτάθλημα Σουηδίας σήμερα στις 20:00 και τον αγώνα Έλφσμποργκ – Χάμαρμπι.

Στη Σουηδία θα ταξιδέψουμε σήμερα και θα ασχοληθούμε με τον αγώνα της Έλφσμποργκ κόντρα στη Χάμαρμπι.

Η Έλφσμποργκ βρίσκεται στην 12η θέση της κατηγορίας με 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες. Αυτό που δεν φαίνεται ξεκάθαρα από τα στατιστικά της ότι ενώ δεν ξεκίνησε πολύ καλά αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση κάνοντας την προηγούμενη αγωνιστική ανατροπή στον αγώνα με την Έρεμπρο εκτός έδρας (έχανε 1-0 στο ημίχρονο και το γύρισε μέσα σε δύο λεπτά σε 1-2 στο 84′ και 86′). Τώρα έρχεται από πέντε συνεχόμενες νίκες εκτός και εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις και δείχνει να είναι σε μεγάλη φόρμα.

Η Χάμαρμπι είναι ακριβώς το αντίθετο. Βρίσκεται στην δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα και μάλιστα ήταν από την αρχή στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ έπεσε στη δεύτερη θέση μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Παρόλα αυτά δεν βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση αφού στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια μετράει τρείς ήττες και μία ισοπαλία.

Η προιστορία είναι μοιρασμένη αφού σε 33 αγώνες έχει 13 νίκες η Έλφσμποργκ, 14 νίκες η Χάμαρμπι και 6 αγώνες έχουν λείξει ισόπαλοι.